Genel cerrahi, vücutta sistemik ve yerel sıkıntıların cerrahi yöntemlerle tedavisi edilebilmesinin yanında, yara iyileşmesi, yaralanma gibi konuları içeren ve gelişimi sırasında pek çok cerrahi ve temel “tıp” bölümünü etkilemiş bir teknik disiplindir. Genel Cerrahi hastalarının tedavisinde en önemli aşamalarından biri de ameliyat sonrasında hastanın en kısa zamanda eski yaşantısına dönecek hale gelmesidir.

Genel cerrahinin ilgilendiği alanlardan birisi de travmatoloji bölümüdür. Travma geçirmekte olan hastalarda çok farklı organlar zarar görebileceğinden pek çok farklı bölüm (Ortopedi,Kalp ve Damar cerrahisi, Üroloji gibi) beraber çalışması gerekmektedir.

Genel cerrahi bölümüne gelen hastaların büyük bir kısmını kanser hastalarından oluşur.

Genel Cerrahi Kliniği’nde verilen Hizmetler

 • Guatr (Tiroid) Tanı ve Tedavisi
 • Meme Hastalıkları Tanı ve Tedavisi
 • Kıl Dönmesi
 • Kasık ve Karın Ön duvarı Fıtıkları Tedavisi (Laparoskopik ve açık yöntemler)
 •  Safra Kesesisinin Kapalı Yöntemle Ameliyatı
 • Özefagus (yemek borusu) Hastalıkları,Reflü hastalıkları
 • Mide Hastalıklarının Tanı ve Tedavisi
 • İnce ve Kalın Barsak Hastalıkları Tanı ve Tedavisi
 • Karaciğer ve Safra Yolları Hastalıkları
 • Pankreas ve Dalak Hastalıkları Tanı ve Tedavisi
 • Endokrin Sistem Hastalıkları (Tiroid bezi ve böbrek üstü bezi hastalıkları)

Anal Bölge Hastalıkları

 1. Makat Çatlağı (Anal Fissür)
 2. Perianal Fistül
 3. Basur (Hemoroid)

Genel Cerrahi bölümü meme ve kalın barsak kanseri gibi bazı hastalıklarda yapılan tarama yöntemleriyle koruyucu hekimlik  görevi yaparak,  hastaları ameliyattan korunmayı da hedefler.

Hangi Semptomlarin Olamasi Halinde Genel Cerrahi Bölümüne Baş Vurmak Gerekir?

Bulantı, kusma, yutma güçlüğü, midede ekşime yanma, ağıza su gelmesi, sarılık, mide ağrısı, ishal veya kabızlık, kusmayla veya dışkı ile kan gelmesi, karın ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, karında gaz. Ayrıca boyunda şişlik, memede veya vücudun dışından el ile veya göz ile görülecek kadar büyümüş kitlelerin varlığında.

Guatr (Tiroid) Hastalıkları

Tiroid, boyun bölgesinin ön tarafında ‘adem elması’ adı verilen kıkırdak çıkıntının hemen altında yerleşen ve vücut için hayati öneme sahip hormon salgılayan kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid tedavisinde ameliyat kararının net parametreleri bulunur.Küçük nodülden yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisi; iyi, malign (kötü huylu), şüpheli ya da tanımlanamayan olarak tanı için değerli veriler sağlar. Nodül iyi huylu ise ameliyata gerek kalmaz. Ancak malign ya da şüpheli nodüller ameliyat edilmesi gereken grupta yer alır.

Meme Hastalıkları

Meme cerrahisi; memede tespit edilen kitlelerin biyopsisi, çıkarılması, çıkarılan tümörün oluşturduğu boşluğun doldurulması, kanserli hastalarda bölgesel lenf bezlerinin kontrol edilmesi ve/veya kanserli lenf bezlerinin çıkarılması işlemlerini yapmaktadır.  Fark edilen her kitlenin cerrahi olarak çıkarılmasına gerek yoktur. Büyük boyutlara ulaşmamış ,iyi huylu olduğundan emin olunan tümörler de (fibroadenom, lipom, hamartom vs.) takip edilebilir.

Gastroskopi

Üst Gastrointestinal sistem endoskopisi (gastroskopi), yemek borusu (Ösofagus), mide ve ince bağırsakların ilk kısmının (Onikiparmak bağırsağı) görerek muayene yöntemidir. İşlem yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağında ortaya çıkabilen rahatsızlıkların teşhis edilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Bu işlem ince, uzun ve kolayca eğilebilen, elastik tüp şeklindeki bir cihazın (gastroskop) ağızdan yutturulması yöntemi ile gerçekleştirilir. İşlem sırasında gerekli görülürse, küçük doku örnekleri (biyopsi), daha detaylı laboratuvar incelemesi amacı ile alınır.Gastroskopi işlemi anestezi ile yapıldığından işlem ve biyopsi alınması ağrı oluşturmaz.

Akut Apandisit

Apandisit; apendiksin yani kör bağırsağın iltihaplandığı ve irin ile dolduğu durumdur. Tedavisi, genellikle iltihaplı apandiksin cerrahi yöntemle alınması, ameliyat edilmesi şeklindedir. Buna apendektomi denilir. Açık veya kapalı (laparoskopik) yöntemle ameliyat mümkündür.

Mide Botoksu

Mide botoksu, vücut kitle indeksi: 25-35 arasında değişen ve uzun süreli diyet programlarına rağmen kilo veremeyen hastalarda, endoskopik yöntemle anestezi altında yaklaşık yarım saatte uygulanan bir yöntemdir.

Mide botoksunun etki mekanizması uygulanan bölgede mide kaslarında gevşeme sağlayarak mide boşalma hızını düşürmek, bu vesileyle erken tokluk hissini uyandırmaktır. Bunun yanı sıra mideden her öğün sonrası salınan GHRELİN adı verdiğimiz iştah hormonunu azaltır.

Uygulama sonrası 4.günden itibaren etki başlar ve hasta daha az porsiyonlarla doymaya başladığını farkeder. Hem iştahın nispeten azalması hem de gıdaların midede daha fazla kalması sonucu hasta eskiden 1 porsiyonla doyarken botoks etkisiyle yarım porsiyonla doymaya başlar. Ancak mide botoksunun bu etkisi ömür boyu değildir, yaklaşık 6 ay kadar sürer.

Op Dr. Onur Bora Arslan – Mide Botoxu | Sağlık

Genel Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Onur Bora Aslan, ‘Mide Botoxu’ hakkında bilgilendirmede bulundu.

Görseller
Videolar

Op Dr. Onur Bora Arslan – Mide Botoxu | Sağlık

Genel Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Onur Bora Aslan, ‘Mide Botoxu’ hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yazılar